Међународна размена студената из Данске и Шпаније

Висока медицинска школа струковних студија у Ћуприји већ једанаесту годину заредом је домаћин страним студентима у оквиру ЕНМ програма за размену. ЕНМ је удружење високих медицинских школа Европе чији смо члан од 2007. године. Ове године студенти из Данске и Шпаније остварили су двонедељну стручну праксу у нашим наставним јединицама. Студенти су у пратњи студената домаћина посетили одељења онкологије, ортопедије, интензивне и палијативне неге, неуро и пластичне хирургије у болници у Ћуприји, као и Геријатријски центар и Дом здравља у Јагодини.

За студенте на размени школа је обезбедила смештај апартманског типа и пружила подршку током читавог боравка у виду превоза, обезбеђивања материјала за рад као и координатора који је студентима био на располагању 24 часа.

Гости су изразили своје импресије по питању гостољубивости нашег народа, пријатности у комуникацији и предусретљивости. Нису одолели српским специјалитетима, а ћевапе, бурек и ракију су спаковали и за понети. Компетенција и професионализам наших медицинских сестара су такође оставили утисак. Њихов коначни коментар је био да су срећни због стеченог искуства и пружене прилике да дођу и посете Србију.

На завршетку боравка гостујући студенти су у просторијама наше школе одржали презентацију у којој су представили своје установе и концепт студијских програма. Том приликом директор др сци. мед. Христос Алексопулос, је гошћама из Данске и Шпаније уручио сертификате и поклон илустровану монографију Скривена блага Србије са поруком да своју земљу треба волети, промовисати и бити поносан на њу. Студентима домаћинима директор је уручио захвалнице за ангажовање и допринос програму размене.

Директор је такође истакао да ће ВМШСС убудуће неговати овакав вид међународне сарадње и представљати наше традиционалне вредности сестринске неге у различитим културолошким аспектима. Директор је закључио да је постојање удружења високих медицинских школа потврђује да је сестринство глобална професија и да се сестре без обзира где раде баве глобалним проблемима.

У периоду од 25. до 28. априла, делегација наше школе на челу са директором Христосом Алексопулосом присуствоваће 26. годишњој ЕНМ конференцији, где ће изнети извештај о активностима размене, искуствима и евалуацији програма.