Проф. др Мила Голднер Вуков “Перинатална психијатрија – пут којим се иде”

Данас у препуном Амфитеатру ВМШСС у Ћуприји, проф. др Мила Голднер Вуков, члан краљевског психијатријског колеџа Аустралије и Новог Зеланда, одржала је предавање на тему “Перинатална психијатрија – пут којим се иде”.


Директор ВМШСС у Ћуприји, др неуронаука, Христос Алексопулос је отворио скуп и обратио се студентима и наставницима, са поруком да је мото школе „Студент је увек у центру образовног процеса“ као и да је улагање у образовање најбољи пасош за њихово будуће  професионално ангажовање.

Помоћница директора за наставу, професор струковних студија, Љиљана Антић је присутнима представила кратку биографију  професорке Вуков, коју је било тешко сажети у пар реченица. Проф. др Мила Голднер Вуков је психијатар, доктор медицинских наука, породични и групни терапеут и консултант у Перинаталној психијатрији у Окланду у Новом Зеланду.
Професорка Мила Голднер Вуков је била доцент на катедри за психијатрију Медицинског факултета у Београду. Едуковала се у Београду, Великој Британији и Америци. Њени професори су били Др Владислав Клајн, чувени психијатар и фројдовац и професор Владета Јеротић, следбеник Карла Густава Јунга.

Основала је једну од првих школа породичне терапије код нас и написала књигу – “Породица у кризи”, која је била први уџбеник из породичне динамике и психотерапије у Србији.
Од 1994. до 2010. проф. др Мила Голднер Вуков је радила у Окланду, на Новом Зеланду, као консултант психијатар и предавач на Окландском универзитету. Од 2011. ради као консултант психијатар у Кернсу у Аустралији. Поред опште психијатрије, њене уже области професионалног ангажовања су: биполарна болест, транскултурална психијатрија, посттрауматска болест, поремећаји личности, суицидалност код младих и одраслих, психодинамичка и породична психотерапија.

Публиковала велики број научних радова и књига, као што су: „Путеви и странпутице породице“, „А онда су Пепељуги легле паре на рачун“, „Сневање“, „Погледај ме“ и друге.

Проф. Мила је студентима, путем интерактивног предавања, истакла значај интраутериног живота и живота у току прве две године и у том контексту указала на улогу гинеколога и акушера, педијатара, али и медицинских сестара и бабица на ментално здравље и превенцију психијатријских оболења. Гинеколози и бабице би требало да раде код сваке труднице скрининг на ментална оболења, али и код будућих очева, наглашавајући значај хармоничних односа у породици на ментални развој детета. Упознала је присутне са бројним примерима из своје богате професионалне праксе у Аустарлији и Новом Зеланду, земљама које се културолошки разликују од наше земље и других европских земаља. Бриљантно предавање “Перинатална психијатрија – пут којим се иде” завршено је бројним питањима наших студената и наставника, те су разматране и теме из области сексуалне злоупотребе како жена, тако и мушкараца, о самоубиству, али и нежељеним и непланираним трудноћама, односу мајка-ћерка, Едиповом комплексу и друге.

Директор Христос Алексопулос се захвалио професорки Вуков на дивном предавању и уручио јој захвалницу за њен допринос развоју и унапређењу квалитета образовања у ВМШСС у Ћуприји, при чему је договорена даља сарадња са нашом школом.

Author: РЦ

Share This Post On